Footrest for shower corner recessed
Hotel
|Chrome
|Article Number: 915551
Warranty: 15 years
Mounting Type: Screws
Material: Brass
Width: 34 cm
Product Information
This stylish footrest from the Geesa Hotel range makes it easier to care for your legs and feet. The slim round bar fits into any bathroom interior. Whether in the bathroom at home or in hotels, or on large cruise ships. Geesa has a solution for everything.
- Durable: lasts for years to come, even after extensive use
- Easy to use: foot support with non-slip material
- Dutch Design: this range is designed in the Netherlands
- Easy to assemble: easy to install using the assembly materials provided
- Warranty: this range comes with a 15-year guarantee
Specifications
| Width | 340 mm |
| Depth | 25 mm |
| Height | 25 mm |
| Weight | 218 Gram |
| Colour | Chrome |
| Material | Brass |
| Mounting Type | Screws |
| Mounting Set Included | Yes |
| Article Number | 915551 |
| EAN code | 8712163107251 |
What's in the package
- Footrest for shower corner recessed
- Screws and Fischer plugs
- Fitting instructions
Service & Warranty
15 years